Warsztaty rzeźbiarskie – Sątoczno 2016

_DSC0395Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Regionu „Dolina Gubra” zorganizowało w Sątocznie warsztaty rzeźbiarskie. Zajęcia prowadził twórca ludowy z Wirwilt – Piotr Gołębiowski. Prace tego artysty można było oglądać na wielu wystawach i plenerach m.in. w Bartoszycach, Liskach, Galinach, Górowie, Grabowie k. Mrągowa. Jest zdobywcą wielu nagród w wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach rzeźby.

Podczas zajęć uczestnicy nauczyli się podstawowych technik rzeźbienia, poznali narzędzia stosowane w pracy z różnymi rodzajami drewna, sposoby wykończenia i zabezpieczenia prac. Powstałe płaskorzeźby będzie można obejrzeć na jarmarku podczas Jubileuszu 690-lecia Sątoczna (25 czerwca br.). Warsztaty miały charakter otwarty, wzięli w nich udział mieszkańcy pobliskich miejscowości oraz uczniowie Zespołu Szkół w Sątocznie, byli też liczni obserwatorzy pleneru – lokalna społeczność, przypadkowi turyści, rowerzyści Green Velo.

Warsztaty zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Gminy Korsze. Projekt koordynowała Agnieszka Borysiewicz-Szczupak.

Gościem na plenerze był Robert Wyskiel z Gdyni – rzeźbiarz, członek STL oraz ZAPRP, uczestnik wielu ogólnopolskich konkursów rzeźbiarskich oraz międzynarodowych plenerów, ambasador marki Husqvarna. Pan Robert podczas pleneru wykonywał rzeźby do dekoracji związanych z obchodami 690-lecia Sątoczna, działanie to dotyczyło kolejnego projektu Stowarzyszenia,  realizowanego dzięki wsparciu Ministerstwia Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Na warsztatach pojawiły się również rzeźby, które Piotr Gołębiowski wykonał specjalnie na potrzeby dekoracji trzech przystanków na szlaku kajakowym Sątoczno-Stopki, są to: postacie rycerzy, wojowie pruscy, zasadźca Sępopola i Archanioł (projekt realizowany dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego).

Wygląda na to, że dzieła sztuki, które właśnie powstały, staną się dodatkową atrakcją turystyczną Sątoczna i rzeki Guber, a będzie ich więcej, bo zachęceni entuzjazmem uczestników, planujemy kolejny plener rzeźbiarski za rok.

_DSC0434 _DSC0462 _DSC0414 _DSC0389 _DSC0340 _DSC0345 _DSC0379
_DSC0381

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.