Warsztaty rzeźbiarskie – Studzieniec 2017

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Regionu „Dolina Gubra” zorganizowało w świetlicy wiejskiej w Studzieńcu warsztaty rzeźbiarskie. Zajęcia prowadził twórca ludowy z Wirwilt – Piotr Gołębiowski. Podczas zajęć uczestnicy nauczyli się podstawowych technik rzeźbienia, poznali narzędzia stosowane w pracy z różnymi rodzajami drewna, sposoby wykończenia i zabezpieczenia prac. Warsztaty miały charakter otwarty, wzięli w nich udział mieszkańcy pobliskich miejscowości i ich goście. Zajęcia zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Gminy Korsze.

20170617_173809

20170617_173758

20170617_141255

690-lecie Sątoczna – przygotowania

CIMG6453Na dzień 25 czerwca 2016 roku planowana jest uroczystość 690-lecia Sątoczna. Ma ona na celu zorganizowanie wspólnej, wyjątkowej imprezy angażującej wszystkich mieszkańców sołectw należących do parafii Sątoczno. Ponadto wydarzenie pozwoli na wypromowanie Sątoczna w Powiecie Kętrzyńskim.

Od jesieni 2015 działa komitet organizacyjny jubileuszu, który spotyka się co miesiąc planując wydarzenie. Zaproszono wielu znamienitych gości, w tym dniu jednakże nie może zabraknąć obecnych mieszkańców Sątoczna i okolic oraz tych, którzy się tu urodzili i wyjechali, a są związani rodzinnie i emocjonalnie z tą okolicą.

Uroczystość rozpocznie się mszą św. w naszym kościele, następnie odbędzie część artystyczno-rozrywkowa na terenie rekreacyjnym szkoły. Zorganizowany będzie jarmark w stylu średniowiecznym, na którym mieszkańcy prezentować będą swoje specjalności, wyroby kulinarne, rękodzieło. Wśród uczestników imprezy zostaną przeprowadzone liczne konkursy z nagrodami.

Liczymy, iż trud włożony w organizację tego wydarzenia przełoży się na wysoki poziom imprezy, która  zostanie zapamiętana na długie lata.

MaA

Wielki Dzień Pszczół w „Dolinie Gubra”

pszczolabStowarzyszenie „Dolina Gubra” przyłączyło się do akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.
Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół zorganizowaliśmy spotkanie, podczas którego zwiedziliśmy pasiekę w Studzieńcu, oglądaliśmy filmy edukacyjne o pszczołowatych i wspólnie budowaliśmy domki dla owadów zapylających.

Obraz 132 Continue reading

8 sierpnia – Wielki Dzień Pszczół

pszczolabStowarzyszenie „Dolina Gubra” przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Ostatnio na całym świecie obserwuje się niepokojące zjawisko spadku liczebności pszczół dziko żyjących, a także wymierania całych rodzin hodowanych pszczół. Według szacunków ekspertów, w Polsce co sekundę umiera aż 105 pszczół miodnych!

Wielki Dzień Pszczół 8 sierpnia powstał, aby przypominać o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w całym środowisku oraz o tym, że są zagrożone wyginięciem. W ramach 5. edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” wszyscy Przyjaciele Pszczół mogą przyłączyć się do działań przypominających o tym, jak wyjątkowe i niezastąpione dla całego środowiska są owady pszczołowate.

źródło: http://www.pomagamypszczolom.pl/

MaA

Trasa rowerowa Studzieniec-Kałwągi-Sępopol Stanica

W niedzielę 13 lipca Załoga Stowarzyszenia zorganizowała rowerową wycieczkę krajoznawczą trasą Studzieniec – Sępopol. Trasa niezwykle malownicza początkowo prowadzi przez wsie, pola, łąki. Za Kałwągami polecamy przystanek w lesie przy Pomniku. Dalej piękną leśną drogą dojeżdżamy do Sępopola, tam kolejny przystanek, sklep i zasłużone lody dla dzieci :) stąd już prosto na stanicę za szkołą w Sępopolu. Tam przyjemnie odpocząć można przy wiacie i ognisku, albo wykąpać się w rzece. Jest przygotowane dogodne miejsce do wodowania kajaków czy łodzi. Drogę powrotną wybraliśmy asfaltem, aby na wysokości Sulik obejrzeć okopy z II Wojny Światowej, następnie polecamy za Prosną skręcić na Wetyn, gdzie znowu można odpocząć w pięknie przygotowanym miejscu piknikowym -„przy brzózkach” (sołectwo Kałwągi). Wycieczka niezwykle udana, niezbyt męcząca w sumie 19km, odpowiednia zarówno dla osób starszych jak i dzieci. Polecamy tą trasę na rodzinne wycieczki rowerowe!
DSC_2888DSC_2935DSC_2988DSC_2910DSC_2966DSC_3170

III Majowy Spływ Doliną Gubra

31 maja 2014r. odbył się trzeci, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Dolina Gubra”, spływ kajakowy trasą Prosna-Stopki.
DSC_2271DSC_2252

Spotkanie rozpoczęliśmy na „Zielonej Przystani” w Prośnie, gdzie uczestnicy spływu zapoznali sie z regulaminem, otrzymali mapki trasy, podpisali listy obecności i zostali obdarowani uroczymi, kolorowymi parasolkami chroniącymi od słońca. Start przebiegł niezwykle sprawnie, pierwsze kajaki dopłynęły do Sępopola w niespełna 2 godziny, tam czekał na nich słodki poczęstunek dodający energii do dalszej drogi. Kolejny etap – Łyną do Stopek – to już ok.3 godziny wiosłowania. Odtąd wycieczkę asekurowała ekipa Straży Pożarnej z Sępopola. Na miejscu przygotowaliśmy piknik z grillem, przy którym uczestnicy wycieczki biesiadowali do późnego wieczora. Dla urozmaicenia zorganizowaliśmy regaty wioślarskie z atrakcyjnymi nagrodami, upominek dostała również najmłodsza uczestniczka spływu.
irena_III splywirena3splyw

W III Spływie Doliną Gubra uczestniczyło 50 osób. Zaproszenie nasze przyjął leśniczy Nadleśnictwa Srokowo pan Krzysztof Dzióbek z żoną.
Część uczestników miało przyjemność popłynąć nowymi kajakami Stowarzyszenia (zakup sprzętu współfinansowany ze środków UE) resztę kajaków dopożyczyliśmy. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby spływ był zarówno atrakcyjny jak i bezpieczny, wszystkie osoby były ubezpieczone i ubrane w kamizelki asekuracyjne.

III Spływ Doliną Gubra jest wydarzeniem promującym walory przyrodnicze rzeki Guber i Łyna, a przede wszystkim uprawianie kajakarstwa jako aktywnego spędzania czasu. Spływy cieszą się dużym zainteresowaniem, w zeszłym roku zorganizowaliśmy prawie 40 wycieczek. Aktualnie kilka terminów jest już zarezerwowanych. Chętne osoby prosimy o zgłoszenia na adres biuro@dolinagubra.pl lub pod tel.608 669 916 w godzinach wieczornych.

baner korszeWydarzenie było współfinansowane ze środków Gminy Korsze.

MaA

„W naszej dolinie czysty Guber płynie”

slide ssW sobotę 7 września w godz. 9:00-13:00 będziemy sprzątać rzekę Guber na odcinku Stawnica – Sępopol. Wspiera nas w tej akcji firma EDP Renevables. Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych członków stowarzyszenia, harcerzy, a także mieszkańców, którym zależy na tym, aby nasze środowisko było czyste i zdrowe.

Sprzątać będziemy w kilku ekipach, część popłynie kajakami i będzie zbierać śmieci z rzeki, część pójdzie brzegami i oczyści teren. Po pracy na wszystkich uczestników czekać będzie gorąca harcerska grochówka i kiełbaska z ogniska.

Zbiórka uczestników o godz. 9:00 na przystani kajakowej w Prośnie.

Zapraszamy!