Skauci posprzątali cmentarz w Stawnicy.

W sobotę 31 października Skauci z Doliny Gubra po raz kolejny zaopiekowali się zaniedbanymi grobami na cmentarzu w Stawnicy. Zgrabili liście, uprzątnęli ze starych dekoracji, przystroili i zapalili znicze. Szczególną opieką nasza młodzież zawsze otacza mogiły, gdzie pochowane są dzieci.
Podczas tej akcji odnaleźliśmy dwa bardzo stare poniemieckie, zarośnięte i zapomniane groby, bez krzyży i tabliczek. Również one zostały starannie oczyszczone i udekorowane.

cmentarz i wieża 003 cmentarz i wieża 034

Jesienna wyprawa Skautów.

wycieczka las 058W sobotę 24 października poznawaliśmy tajemnice lasu za Kałwągami, przed II Wojną Światową zwanego Prassener Wald. Naszym przewodnikiem była Agnieszka Borysiewicz – Szczupak.
Poznaliśmy historię staropruskiego grodziska, znajdującego się na pagórku zwanym Książęcą Górą nad Gubrem w okolicach Prętławek.
Obejrzeliśmy teren byłego lotniska niemieckiego za Sępopolem, które podczas II wojny światowej miało być zapleczem kwatery Hitlera w Gierłoży.
Dowiedzieliśmy się więcej o istnieniu obozu dla kobiet z czasów II Wojny Światowej, będącego filią obozu koncentracyjnego w Sztutowie koło Gdańska (Stutthof).

wycieczka las 106

 

Rowerowa wycieczka krajoznawcza

rajd 033W sobotę 3 października wspólnie z ZS Sątoczno zorganizowaliśmy rowerową wyprawę dla grupy Skautów z Doliny Gubra. Podczas wycieczki konieczna była uważna obserwacja okolicy, ponieważ na koniec, przy ognisku, odbył się quiz na spostrzegawczość. Większość uczestników odpowiedziała na pytania bezbłędnie i zostali nagrodzeni pysznymi nagrodami :)

 

 

 

Rajd rowerowy dla Skautów

_DSC0388 14 marca 2015 zorganizowaliśmy rajd rowerowy dla Skautów z Doliny Gubra. Dzieciaki wystartowały z Sątoczna. Pokonały trasę rajdu sprawdzając swoje umiejętności pracy z mapą i wyznaczania azymutów. Po drodze ukryte były wiadomości z zaszyfrowanymi zagadkami. Było też do rozwiązania zadanie turystyczne, które skauci rozwiązali bezbłędnie – geniusze?? :)

Celem gry było odnalezienie skarbu hrabiego Eulenburga. Skarb zakopany został w lesie 😉 Szukali, kopali, znaleźli. Zbiórka zakończyła się tradycyjnie ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami. Czuwaj!

Rajd Mikołajkowy dla Skautów

Dnia 6 grudnia 2014 druh zorganizował nam Rajd Mikołajkowy. Podzieleni na małe grupy szliśmy z Sątoczna do Pomników w Prośnie, po drodze musieliśmy wykonywać różne zadania, niektóre proste, a niektóre skomplikowane. Na końcu drużyna która miała najwięcej punktów wygrywała nagrody :) Później bawiliśmy się w gry terenowe, rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Druh przeszkolił Wiktora (najmłodszego w drużynie) z podstawowej wiedzy harcerskiej.
Jak zwykle zbiórka była fajną przygodą i z niecierpliwością czekam na kolejną! Czuwaj!
Kacper B.

CAM00607 CAM00603

Projekt „Skauci” nagrodzony ponownie!

baner barcjalogo harcerzy NASZYWKA6 listopada zakończył się konkurs na najlepszy Mały Projekt zrealizowany na obszarze Lokalnej Grupy Działania „Barcja”. W konkursie wzięły udział organizacje, które realizowały tzw. Małe Projekty. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym internauci wyłonili 5 projektów po jednym z każdej gminy. W drugim etapie powołana komisja konkursowa, składająca się z przedstawicieli Rady wszystkich gmin zrzeszonych w LGD Barcja, wyłoniła trzy pierwsze miejsca.

1 miejsce – Stowarzyszenie Kulturalne „Reszelanie”
2 miejsce – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Regionu „Dolina Gubra”
3 miejsce – Kętrzyńskie Stowarzyszenie Piłki Siatkowej „SET Kętrzyn”

Za zajęcie II miejsca otrzymaliśmy wspaniałą nagrodę: kamerę Panasonic !

Dziękujemy wszystkim przyjaciołom „Doliny Gubra” za wsparcie i głosowanie na nasz projekt!!!

„Dolina Gubra” w gronie „Godnych Naśladowania”

 

_DSC0649Organizacje pozarządowe z województwa warmińsko-mazurskiego rywalizują co roku o nagrodę Marszałka Województwa w Konkursie „Godni Naśladowania”. W 2014 r. to już XI edycja tego konkursu. Do organizatorów wydarzenia wpłynęło ponad 40 wniosków w różnych kategoriach konkursowych. Działalność organizacji pozarządowych to świadectwo rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, zmiany sposobu myślenia, zaangażowania w sprawy dotyczące całej społeczności, współpracy różnych podmiotów.

Kapituła konkursu złożona z ekspertów ds. organizacji pozarządowych postanowiła przyznać wyróżnienie dla Stowarzyszenia „Dolina Gubra” za inicjatywę „Skauci z Doliny Gubra w poszukiwaniu dziedzictwa historyczno-przyrodniczego regionu”.

_DSC0001

Czujemy się niezwykle docenieni tym wyróżnieniem, zmotywowani do dalszej pracy na rzecz społeczności, a w szczególności do pracy z dziećmi i młodzieżą. Cieszymy się, że nasza praca została zauważona na szczeblu wojewódzkim, jest to dla nas sygnał, że warto, że działamy zgodnie z założeniami stowarzyszenia – na rzecz rozwoju naszego regionu.

MaA

Zapraszamy do obejrzenia relacji z gali konkursu. Fragment, w którym nagrodzono nasze stowarzyszenie jest w 28 minucie filmu.