Rajd rowerowy dla Skautów

_DSC0388 14 marca 2015 zorganizowaliśmy rajd rowerowy dla Skautów z Doliny Gubra. Dzieciaki wystartowały z Sątoczna. Pokonały trasę rajdu sprawdzając swoje umiejętności pracy z mapą i wyznaczania azymutów. Po drodze ukryte były wiadomości z zaszyfrowanymi zagadkami. Było też do rozwiązania zadanie turystyczne, które skauci rozwiązali bezbłędnie – geniusze?? :)

Celem gry było odnalezienie skarbu hrabiego Eulenburga. Skarb zakopany został w lesie 😉 Szukali, kopali, znaleźli. Zbiórka zakończyła się tradycyjnie ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami. Czuwaj!

Rajd Mikołajkowy dla Skautów

Dnia 6 grudnia 2014 druh zorganizował nam Rajd Mikołajkowy. Podzieleni na małe grupy szliśmy z Sątoczna do Pomników w Prośnie, po drodze musieliśmy wykonywać różne zadania, niektóre proste, a niektóre skomplikowane. Na końcu drużyna która miała najwięcej punktów wygrywała nagrody :) Później bawiliśmy się w gry terenowe, rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Druh przeszkolił Wiktora (najmłodszego w drużynie) z podstawowej wiedzy harcerskiej.
Jak zwykle zbiórka była fajną przygodą i z niecierpliwością czekam na kolejną! Czuwaj!
Kacper B.

CAM00607 CAM00603

Projekt „Skauci” nagrodzony ponownie!

baner barcjalogo harcerzy NASZYWKA6 listopada zakończył się konkurs na najlepszy Mały Projekt zrealizowany na obszarze Lokalnej Grupy Działania „Barcja”. W konkursie wzięły udział organizacje, które realizowały tzw. Małe Projekty. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym internauci wyłonili 5 projektów po jednym z każdej gminy. W drugim etapie powołana komisja konkursowa, składająca się z przedstawicieli Rady wszystkich gmin zrzeszonych w LGD Barcja, wyłoniła trzy pierwsze miejsca.

1 miejsce – Stowarzyszenie Kulturalne „Reszelanie”
2 miejsce – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Regionu „Dolina Gubra”
3 miejsce – Kętrzyńskie Stowarzyszenie Piłki Siatkowej „SET Kętrzyn”

Za zajęcie II miejsca otrzymaliśmy wspaniałą nagrodę: kamerę Panasonic !

Dziękujemy wszystkim przyjaciołom „Doliny Gubra” za wsparcie i głosowanie na nasz projekt!!!

„Dolina Gubra” w gronie „Godnych Naśladowania”

 

_DSC0649Organizacje pozarządowe z województwa warmińsko-mazurskiego rywalizują co roku o nagrodę Marszałka Województwa w Konkursie „Godni Naśladowania”. W 2014 r. to już XI edycja tego konkursu. Do organizatorów wydarzenia wpłynęło ponad 40 wniosków w różnych kategoriach konkursowych. Działalność organizacji pozarządowych to świadectwo rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, zmiany sposobu myślenia, zaangażowania w sprawy dotyczące całej społeczności, współpracy różnych podmiotów.

Kapituła konkursu złożona z ekspertów ds. organizacji pozarządowych postanowiła przyznać wyróżnienie dla Stowarzyszenia „Dolina Gubra” za inicjatywę „Skauci z Doliny Gubra w poszukiwaniu dziedzictwa historyczno-przyrodniczego regionu”.

_DSC0001

Czujemy się niezwykle docenieni tym wyróżnieniem, zmotywowani do dalszej pracy na rzecz społeczności, a w szczególności do pracy z dziećmi i młodzieżą. Cieszymy się, że nasza praca została zauważona na szczeblu wojewódzkim, jest to dla nas sygnał, że warto, że działamy zgodnie z założeniami stowarzyszenia – na rzecz rozwoju naszego regionu.

MaA

Zapraszamy do obejrzenia relacji z gali konkursu. Fragment, w którym nagrodzono nasze stowarzyszenie jest w 28 minucie filmu. 

 

Wakacyjny obóz żeglarski

Skauci z Doliny Gubra spędzili swój wakacyjny obóz w miejscowości Ryn. Przez 5 dni harcerze pod okiem instruktorów uczyli się żeglowania, wiązania węzłów, podstawowej terminologii żeglarskiej. Zapoznali się z zasadami kultury na wodzie oraz procedurami bezpieczeństwa. Oprócz tego zdobyli wiele nowych umiejętności i sprawności harcerskich, ćwiczyli pionierkę, samodzielnie budowali miejsce obozowe, organizowali ogniska tematyczne, a przede wszystkim nabrali odwagi w stawianiu czoła wyzwaniom i odnajdowania się w nowych, nieznanych sytuacjach.

Dzięki temu obozowi grupa przeżyła wspaniałą przygodę, jeszcze bardziej zgrali się i doświadczyli niezapomnianych przeżyć.

Serdeczne podziękowania za udział w obozie kierujemy do instruktorów: Piotra Sidorczuka, Witolda Średzińskiego, Krystiana Bałachowicza oraz Marka Adamowicza. Dziękujemy za wsparcie finansowe Anicie Adamowicz – członkini Stowarzyszenia.

Obóz żeglarski Ryn 2014 był współfinansowany ze środków Gminy Korsze.
DSC_0096DSC_0456DSC_0503DSC_0653

Rajd „Sokole Oko” – nic trudnego ;)

24-25 maja Skauci z Doliny Gubra próbowali swoich sił w Rajdzie „Sokole Oko”.
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej w parafii Chrystusa Króla w Sątocznie.
DSC_2061

Następnie drużynowy omówił reguły rajdu i patrole wyruszyły w świat. Do przejścia było tym razem ok.18 km, trasa urozmaicona, lasy, łąki, pola, drogi asfaltowe, na trasie ukryte były liczne zadania dla harcerzy, a w kilku punktach kontrolnych czekały dodatkowe wyzwania (m.in. rozszyfrować i zaszyfrować wiadomość, rozpalić ognisko, wykazać się orientacją na mapie i w terenie, ułożyć przyśpiewkę marszową, zaśpiewać piosenkę harcerską, rozwiązać quiz z wiedzy o prawie harcerskim, rozłożyć i złożyć namiot). Każdy harcerz zdał również próbę „Sokolego Oka”, czyli test na spostrzegawczość z trasy, znali nawet odpowiedź na pytanie: ile krów pasło się po drodze na łąkach :) Wszystkie patrole dotarły szczęśliwie do mety, gdzie czekały już na nich nagrody odpowiednie do zajętego miejsca w rywalizacji.
DSC_2214DSC_2175

Późnym wieczorem na ognisku obrzędowym pojawił się gość specjalny: phm.Józefa Adamowicz (instruktor w stanie spoczynku), która przyjęła przyrzeczenie harcerskie od biszkoptów. Nasi skauci choć zmęczeni, w nocy nawet nie zmrużyli oka, czekali przy ognisku na wschód słońca.
S__1100CAM00150

Na koniec chciałabym wspomnieć, że wyżywienie i nagrody dla harcerzy sfinansowane zostały ze środków Stowarzyszenia Dolina Gubra oraz ze zbiórek datków za stroiki bożonarodzeniowe i palemki wielkanocne. Wielkie podziękowania kieruję do opiekunów harcerzy: Marka Adamowicza, Alicji Wrześniowskiej, Renaty Błażewicz, Urszuli Michałko-Czeczeniuk za poświęcenie czasu i energii, aby ten biwak i rajd zorganizować.
MaA

Dla każdego coś fajnego ;)

banerek wolontariatDSC_2059

Za nami kolejne etapy pracy w programie „Wolontariat Rodzinny”. Powoli zmierzamy ku najważniejszym spotkaniom, podczas których będziemy wspólnie malować nasze fototablice. Podczas ostatnich spotkań rodzinnych robiliśmy zakupy potrzebnych materiałów do realizacji projektu. Kompletujemy sprzęt i ciągle pracujemy nad szkicami. Nasze sobotnie spotkanie nie dotyczyło konkretnie projektu, ale chcieliśmy znowu spotkać się razem, porozmawiać o tablicach i wypróbować latawce otrzymane od organizatorów konkursu (Fundacji PZU i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce). Nie było łatwo, jednak nie wszyscy potrafią puszczać latawce :) Po wielu próbach, gdy nareszcie zawiał odpowiedni wiatr udało się! Poleciał!
Po spotkaniu grupa Skautów z naszej drużyny popłynęła kajakami do Sępopola, aby sprawdzić trasę na „III Majowy Spływ Doliną Gubra” – zapraszamy już 31 maja!
DSC_1922DSC_1934DSC_1953DSC_2000DSC_1937