Projekt „Skauci” nagrodzony ponownie!

baner barcjalogo harcerzy NASZYWKA6 listopada zakończył się konkurs na najlepszy Mały Projekt zrealizowany na obszarze Lokalnej Grupy Działania „Barcja”. W konkursie wzięły udział organizacje, które realizowały tzw. Małe Projekty. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym internauci wyłonili 5 projektów po jednym z każdej gminy. W drugim etapie powołana komisja konkursowa, składająca się z przedstawicieli Rady wszystkich gmin zrzeszonych w LGD Barcja, wyłoniła trzy pierwsze miejsca.

1 miejsce – Stowarzyszenie Kulturalne „Reszelanie”
2 miejsce – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Regionu „Dolina Gubra”
3 miejsce – Kętrzyńskie Stowarzyszenie Piłki Siatkowej „SET Kętrzyn”

Za zajęcie II miejsca otrzymaliśmy wspaniałą nagrodę: kamerę Panasonic !

Dziękujemy wszystkim przyjaciołom „Doliny Gubra” za wsparcie i głosowanie na nasz projekt!!!

„Dolina Gubra” w gronie „Godnych Naśladowania”

 

_DSC0649Organizacje pozarządowe z województwa warmińsko-mazurskiego rywalizują co roku o nagrodę Marszałka Województwa w Konkursie „Godni Naśladowania”. W 2014 r. to już XI edycja tego konkursu. Do organizatorów wydarzenia wpłynęło ponad 40 wniosków w różnych kategoriach konkursowych. Działalność organizacji pozarządowych to świadectwo rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, zmiany sposobu myślenia, zaangażowania w sprawy dotyczące całej społeczności, współpracy różnych podmiotów.

Kapituła konkursu złożona z ekspertów ds. organizacji pozarządowych postanowiła przyznać wyróżnienie dla Stowarzyszenia „Dolina Gubra” za inicjatywę „Skauci z Doliny Gubra w poszukiwaniu dziedzictwa historyczno-przyrodniczego regionu”.

_DSC0001

Czujemy się niezwykle docenieni tym wyróżnieniem, zmotywowani do dalszej pracy na rzecz społeczności, a w szczególności do pracy z dziećmi i młodzieżą. Cieszymy się, że nasza praca została zauważona na szczeblu wojewódzkim, jest to dla nas sygnał, że warto, że działamy zgodnie z założeniami stowarzyszenia – na rzecz rozwoju naszego regionu.

MaA

Zapraszamy do obejrzenia relacji z gali konkursu. Fragment, w którym nagrodzono nasze stowarzyszenie jest w 28 minucie filmu. 

 

Wakacyjny obóz żeglarski

Skauci z Doliny Gubra spędzili swój wakacyjny obóz w miejscowości Ryn. Przez 5 dni harcerze pod okiem instruktorów uczyli się żeglowania, wiązania węzłów, podstawowej terminologii żeglarskiej. Zapoznali się z zasadami kultury na wodzie oraz procedurami bezpieczeństwa. Oprócz tego zdobyli wiele nowych umiejętności i sprawności harcerskich, ćwiczyli pionierkę, samodzielnie budowali miejsce obozowe, organizowali ogniska tematyczne, a przede wszystkim nabrali odwagi w stawianiu czoła wyzwaniom i odnajdowania się w nowych, nieznanych sytuacjach.

Dzięki temu obozowi grupa przeżyła wspaniałą przygodę, jeszcze bardziej zgrali się i doświadczyli niezapomnianych przeżyć.

Serdeczne podziękowania za udział w obozie kierujemy do instruktorów: Piotra Sidorczuka, Witolda Średzińskiego, Krystiana Bałachowicza oraz Marka Adamowicza. Dziękujemy za wsparcie finansowe Anicie Adamowicz – członkini Stowarzyszenia.

Obóz żeglarski Ryn 2014 był współfinansowany ze środków Gminy Korsze.
DSC_0096DSC_0456DSC_0503DSC_0653

Rajd „Sokole Oko” – nic trudnego ;)

24-25 maja Skauci z Doliny Gubra próbowali swoich sił w Rajdzie „Sokole Oko”.
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej w parafii Chrystusa Króla w Sątocznie.
DSC_2061

Następnie drużynowy omówił reguły rajdu i patrole wyruszyły w świat. Do przejścia było tym razem ok.18 km, trasa urozmaicona, lasy, łąki, pola, drogi asfaltowe, na trasie ukryte były liczne zadania dla harcerzy, a w kilku punktach kontrolnych czekały dodatkowe wyzwania (m.in. rozszyfrować i zaszyfrować wiadomość, rozpalić ognisko, wykazać się orientacją na mapie i w terenie, ułożyć przyśpiewkę marszową, zaśpiewać piosenkę harcerską, rozwiązać quiz z wiedzy o prawie harcerskim, rozłożyć i złożyć namiot). Każdy harcerz zdał również próbę „Sokolego Oka”, czyli test na spostrzegawczość z trasy, znali nawet odpowiedź na pytanie: ile krów pasło się po drodze na łąkach :) Wszystkie patrole dotarły szczęśliwie do mety, gdzie czekały już na nich nagrody odpowiednie do zajętego miejsca w rywalizacji.
DSC_2214DSC_2175

Późnym wieczorem na ognisku obrzędowym pojawił się gość specjalny: phm.Józefa Adamowicz (instruktor w stanie spoczynku), która przyjęła przyrzeczenie harcerskie od biszkoptów. Nasi skauci choć zmęczeni, w nocy nawet nie zmrużyli oka, czekali przy ognisku na wschód słońca.
S__1100CAM00150

Na koniec chciałabym wspomnieć, że wyżywienie i nagrody dla harcerzy sfinansowane zostały ze środków Stowarzyszenia Dolina Gubra oraz ze zbiórek datków za stroiki bożonarodzeniowe i palemki wielkanocne. Wielkie podziękowania kieruję do opiekunów harcerzy: Marka Adamowicza, Alicji Wrześniowskiej, Renaty Błażewicz, Urszuli Michałko-Czeczeniuk za poświęcenie czasu i energii, aby ten biwak i rajd zorganizować.
MaA

Dla każdego coś fajnego ;)

banerek wolontariatDSC_2059

Za nami kolejne etapy pracy w programie „Wolontariat Rodzinny”. Powoli zmierzamy ku najważniejszym spotkaniom, podczas których będziemy wspólnie malować nasze fototablice. Podczas ostatnich spotkań rodzinnych robiliśmy zakupy potrzebnych materiałów do realizacji projektu. Kompletujemy sprzęt i ciągle pracujemy nad szkicami. Nasze sobotnie spotkanie nie dotyczyło konkretnie projektu, ale chcieliśmy znowu spotkać się razem, porozmawiać o tablicach i wypróbować latawce otrzymane od organizatorów konkursu (Fundacji PZU i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce). Nie było łatwo, jednak nie wszyscy potrafią puszczać latawce :) Po wielu próbach, gdy nareszcie zawiał odpowiedni wiatr udało się! Poleciał!
Po spotkaniu grupa Skautów z naszej drużyny popłynęła kajakami do Sępopola, aby sprawdzić trasę na „III Majowy Spływ Doliną Gubra” – zapraszamy już 31 maja!
DSC_1922DSC_1934DSC_1953DSC_2000DSC_1937

Kiermasz Wielkanocny 2014

W imieniu Skautów z „Doliny Gubra” chcemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom, które zechciały wspomóc naszą młodzież w zbieraniu datków na potrzeby drużyny.

DSC_1338DSC_1165Podobnie jak w zeszłym roku szefową akcji była Ula Czeczeniuk, która od kilku tygodni przygotowywała materiały do produkcji palm, ozdób i stroików wielkanocnych. Skauci pomogli ozdabiać stroiki i pieczone przez panią Ulę babeczki do koszyczków ze święconką.

Dziękujemy osobom, które pomogły nam w zebraniu potrzebnych materiałów do produkcji ozdób na kiermasz:

  • pani Danucie Noga za ofiarowanie pięknych koszyczków na kiermasz;
  • pani Irenie Kłos za podarowanie roślin do zdobienia stroików i palm;
  • pani Irenie Stróg wraz z rodziną za pomoc w zrobieniu wielu przepięknych palm.

DSC_1348

DSC_1161

DSC_0367MaA

 

Z wizytą w placówce Straży Granicznej w Sępopolu.

Z dniem 22 lutego 2014 roku Stowarzyszenie „Dolina Gubra” rozpoczęło cykl spotkań dla młodzieży pt.: „Fascynujący zawód”.

DSC_0267Jako pierwsi o swojej pracy opowiedzieli naszym podopiecznym – drużynie Skautów z Doliny Gubra” – funkcjonariusze Straży Granicznej w Sępopolu.
Nasi harcerze dowiedzieli się jak na co dzień funkcjonuje i jakim sprzętem dysponuje Straż Graniczna, jakie zadania związane są z ochroną granicy państwowej i kontrolą ruchu granicznego. Continue reading