Stowarzyszenie „Dolina Gubra” zaprasza na spływy kajakowe

S1820021Stowarzyszenie „Dolina Gubra” zaprasza na spływy kajakowe Historycznym Szlakiem Kajakowym „W krainie Trzech Rzek”.
Szlak rozpoczyna się w miejscowości Sątoczno przy moście na rzece Sajna, za kościołem, a kończy na stanicy Stopki (rzeka Łyna), cała trasa liczy 22km (trasa średnio trudna, ok.8 godz.).

Dla rodzin z dziećmi proponujemy skróconą wersję trasy do miejscowości Sępopol. Po 7,5 km jest dogodny przystanek na stanicy wodnej Grodzisko Staropruskie w Prętławkach, gdzie można odpocząć i zapoznać się historią tego miejsca, stąd już zostało nieco ponad 4 km do Sępopola. Trasa łatwa, rodzinna, 11,7 km, ok.3,5 godz.

S1790037Dla użytkowników zaawansowanych proponujemy trasy:
Łankiejmy-Sątoczno na rzece Sajna (trasa bardzo trudna, 10-12 godz.),
Parys-Sątoczno (trasa trudna, 10-12 godz.),
Marłuty-Sątoczno (trasa łatwa, ok 5-6 godz.).

Stowarzyszenie posiada 6 (2-osobowych) kajaków. Wypożyczamy je w cenie 20 zł za kajak (opłata w formie darowizny na cele statutowe stowarzyszenia).
Koszty transportu do uzgodnienia.
kontakt: 798-999-576 (Marek)

Zapraszamy na kajakowo-rowerową wycieczkę doliną Gubra

DSC_2272 (2)Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Regionu „Dolina Gubra” serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na kajakowo-rowerową wycieczkę doliną Gubra, która odbędzie się w sobotę 27 maja 2017 roku.

Obie grupy (kajakowa i rowerowa) wystartują ze stanicy w Stawnicy o godz.11:00, przy grodzisku w Prętławkach częstujemy kiełbaskami z ogniska, ok. godz. 15:00 kończymy wycieczkę w Sępopolu.

Osoby chętne do wzięcia udziału w wycieczce prosimy o zgłaszanie na adres biuro@dolinagubra.pl telefonicznie lub sms 660 498 695 (Magda Adamowicz) do 21 maja.

Liczba kajaków ograniczona.

Serdecznie zapraszamy!

baner korszeZadanie dofinansowane jest ze środków Gminy Korsze.

Spływ kajakowy Gubrem – przygotowania

Stowarzyszenie „Dolina Gubra” rozpoczęło przygotowania do organizacji spływu kajakowego rzeką Guber, który w tym roku będzie związany ze stworzeniem historycznego szlaku „W Krainie Trzech Rzek” (Sajny, Gubra i Łyny). Termin imprezy 11 czerwca 2016.

Trwają prace nad zbudowaniem przystanków z dogodnym miejscem wodowania kajaków. Szlak zostanie oznakowany tabliczkami informacyjnymi, sporządzona będzie mapa trasy oraz folder promocyjny.

W wydarzeniu planujemy udział 20 par uczestników.

Zgłoszenia na spływ będziemy przyjmować do 7 czerwca 2016 na maila stowarzyszenia biuro@dolinagubra.pl

Zadanie jest współfinansowane ze środków Gminy Korsze.
baner korsze

 

Historyczny szlak kajakowy – „W Krainie Trzech Rzek”

Stowarzyszenie „Dolina Gubra” rozpoczęło prace nad stworzeniem Historycznego szlaku kajakowego „W Krainie Trzech Rzek” – Sajny, Gubra i Łyny. Zadanie polega na zagospodarowaniu i wypromowaniu obecnego szlaku biegnącego od Sątoczna do Stopek. W ramach projektu Stowarzyszenie oznakuje szlak, sporządzi mapę i folder promocyjny, wybuduje trzy miejsca postojowe z tablicami informacyjnymi i ułatwieniami do wodowania kajaków.

Obecnie trwa realizacja etapu pierwszego, czyli wytyczanie szlaku pod kątem zasobów historycznych i przyrodniczych, projektowanie spójnego wyglądu przystanków, oznaczeń, tablic informacyjnych oraz materiałów promocyjnych. Trwa budowa drewnianych elementów infrastruktury.

Kolejnym etapem będzie przygotowanie terenu i budowa drewnianych umocnień brzegów, jak również oznaczenie szlaku na całej jego długości.

Ostatnim etapem planowanym na czerwiec będzie promocja szlaku w Powiecie Kętrzyńskim i Bartoszyckim, w internecie i prasie o zasięgu wojewódzkim oraz na trasie Green Velo.

Powstanie atrakcyjnego, historycznego szlaku kajakowego „W Krainie Trzech Rzek” przyczyni się do zwiększenia ruchu turystycznego, wypromowania zabytków i przybliżenia historii, jak również zaistnienia możliwości rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

warmia_mazury%20logo%20rgb

Rowerowa wycieczka krajoznawcza

rajd 033W sobotę 3 października wspólnie z ZS Sątoczno zorganizowaliśmy rowerową wyprawę dla grupy Skautów z Doliny Gubra. Podczas wycieczki konieczna była uważna obserwacja okolicy, ponieważ na koniec, przy ognisku, odbył się quiz na spostrzegawczość. Większość uczestników odpowiedziała na pytania bezbłędnie i zostali nagrodzeni pysznymi nagrodami :)

 

 

 

Spływy kajakowe szlakiem Gubra

Obraz 044

Stowarzyszenie „Dolina Gubra”, mając na uwadze rozwój turystyki regionu, od 2012 roku organizuje spływy kajakowe rzeką Guber. Co roku od maja do jesieni nasze kajaki wypływają na rzekę z miłośnikami wioślarstwa i uroków rzeki dającej ukojenie i wypoczynek. Nasze wycieczki zaczynamy zwykle w Prośnie – specjalnie w tym celu stowarzyszenie z pomocą mieszkańców i harcerzy zbudowało tymczasową przystań wodną z miejscem wygodnego wodowania kajaków. Alternatywnym miejscem startu jest rzeka Sajna w pobliskiej Stawnicy. Sajną w kilka minut dopływamy do Gubra. Przepływamy koło miejscowości Suliki, Prętławki aż do Sępopola, tam Guber wpada do Łyny.
Trasa przebiega przez tajemnicze lasy, dzikie łąki i pastwiska. Na trasie Gubra zobaczyć można między innymi dzikie kaczki, żurawie, bociany oraz przy odrobinie szczęścia bobra i orła bielika. Rzeka ma urozmaiconą linię brzegową, miejscami piaszczystą i stromą, miejscami łagodną porośniętą trawą lub trzcinami.
Po pokonaniu tamy w Sępopolu, dla wprawionych kajakarzy, polecamy dalszy spływ rzeką Łyną, która doprowadzi aż do granicy państwa.

baner korszeCykliczne Majowe spływy Gubrem są współfinansowane z budżetu gminy Korsze.
W IV Spływie Doliną Gubra uczestniczyło 30 osób. Część uczestników miało przyjemność popłynąć nowymi kajakami Stowarzyszenia (zakup sprzętu współfinansowany ze środków UE) resztę kajaków dopożyczyliśmy. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby spływ był zarówno atrakcyjny jak i bezpieczny, wszystkie osoby były ubezpieczone i ubrane w kamizelki asekuracyjne.

W dolinie rzeki Guber drzemie duży potencjał. Historia tego obszaru aż prosi się o wyeksponowanie. Na naszym odcinku rzeki był zamek krzyżacki w Sątocznie, są ruiny pałacu w Prośnie z parkiem krajobrazowym, wzniesienie zw. „Książęcą Górą” po grodzisku staropruskim w Prętławkach, cmentarze wojenne, Pomniki Pamięci i wiele innych niezbadanych jeszcze tajemniczych miejsc.

Obraz 109Stowarzyszenie zamierza wypromować ten szlak, liczymy na współpracę z władzami Gminy Korsze i Sępopol. Najważniejsze jest zorganizowanie bezpiecznego miejsca wodowania i postoju kajaków – kładki, łagodne podejścia do rzeki, tablice informacyjne zarówno o szlaku jak i okolicznych atrakcjach turystycznych, makiety rekonstrukcyjne obiektów czy bezpieczne miejsca odpoczynku dla pływających rodzin z dziećmi.

Bardzo często słyszymy, że szlak Gubrem śmiało konkurować może z innymi np. szlakiem Krutyni, z pewnością więcej tu spokoju, ciszy, tu naprawdę można odczuć piękno dzikiej przyrody, poczuć się gościem w królestwie ptaków i zwierząt, dać prowadzić się nurtowi rzeki. Tutaj czas inaczej płynie i pozwala nabrać dystansu do wielkomiejskiego pędu.

Obecnie Stowarzyszenie zakończyło sezon spływów kajakowych. Kolejny sezon rozpoczniemy w maju cyklem wycieczek powiązanych z obchodami 690 lecia Sątoczna.

Magda Adamowicz

Wakacyjny obóz żeglarski

Skauci z Doliny Gubra spędzili swój wakacyjny obóz w miejscowości Ryn. Przez 5 dni harcerze pod okiem instruktorów uczyli się żeglowania, wiązania węzłów, podstawowej terminologii żeglarskiej. Zapoznali się z zasadami kultury na wodzie oraz procedurami bezpieczeństwa. Oprócz tego zdobyli wiele nowych umiejętności i sprawności harcerskich, ćwiczyli pionierkę, samodzielnie budowali miejsce obozowe, organizowali ogniska tematyczne, a przede wszystkim nabrali odwagi w stawianiu czoła wyzwaniom i odnajdowania się w nowych, nieznanych sytuacjach.

Dzięki temu obozowi grupa przeżyła wspaniałą przygodę, jeszcze bardziej zgrali się i doświadczyli niezapomnianych przeżyć.

Serdeczne podziękowania za udział w obozie kierujemy do instruktorów: Piotra Sidorczuka, Witolda Średzińskiego, Krystiana Bałachowicza oraz Marka Adamowicza. Dziękujemy za wsparcie finansowe Anicie Adamowicz – członkini Stowarzyszenia.

Obóz żeglarski Ryn 2014 był współfinansowany ze środków Gminy Korsze.
DSC_0096DSC_0456DSC_0503DSC_0653

Trasa rowerowa Studzieniec-Kałwągi-Sępopol Stanica

W niedzielę 13 lipca Załoga Stowarzyszenia zorganizowała rowerową wycieczkę krajoznawczą trasą Studzieniec – Sępopol. Trasa niezwykle malownicza początkowo prowadzi przez wsie, pola, łąki. Za Kałwągami polecamy przystanek w lesie przy Pomniku. Dalej piękną leśną drogą dojeżdżamy do Sępopola, tam kolejny przystanek, sklep i zasłużone lody dla dzieci :) stąd już prosto na stanicę za szkołą w Sępopolu. Tam przyjemnie odpocząć można przy wiacie i ognisku, albo wykąpać się w rzece. Jest przygotowane dogodne miejsce do wodowania kajaków czy łodzi. Drogę powrotną wybraliśmy asfaltem, aby na wysokości Sulik obejrzeć okopy z II Wojny Światowej, następnie polecamy za Prosną skręcić na Wetyn, gdzie znowu można odpocząć w pięknie przygotowanym miejscu piknikowym -„przy brzózkach” (sołectwo Kałwągi). Wycieczka niezwykle udana, niezbyt męcząca w sumie 19km, odpowiednia zarówno dla osób starszych jak i dzieci. Polecamy tą trasę na rodzinne wycieczki rowerowe!
DSC_2888DSC_2935DSC_2988DSC_2910DSC_2966DSC_3170

Dolina Gubra biegła z Warmami

W sobotę 19 października Stowarzyszenie „Dolina Gubra” wzięło udział w Biegu Warmów organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Galin „Nasze Galiny” oraz Pałac i Folwark Galiny. Reprezentowały nas zawodniczki: Ola Walczak, Klaudia Czeczeniuk, Milena Adamowicz, Irena Stróg. Dziewczyny gratulacje i wielkie brawa!

DSC_0134DSC_0113DSC_0191