Warsztaty rzeźbiarskie – Studzieniec 2017

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Regionu „Dolina Gubra” zorganizowało w świetlicy wiejskiej w Studzieńcu warsztaty rzeźbiarskie. Zajęcia prowadził twórca ludowy z Wirwilt – Piotr Gołębiowski. Podczas zajęć uczestnicy nauczyli się podstawowych technik rzeźbienia, poznali narzędzia stosowane w pracy z różnymi rodzajami drewna, sposoby wykończenia i zabezpieczenia prac. Warsztaty miały charakter otwarty, wzięli w nich udział mieszkańcy pobliskich miejscowości i ich goście. Zajęcia zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Gminy Korsze.

20170617_173809

20170617_173758

20170617_141255

Stowarzyszenie „Dolina Gubra” zaprasza na spływy kajakowe

S1820021Stowarzyszenie „Dolina Gubra” zaprasza na spływy kajakowe Historycznym Szlakiem Kajakowym „W krainie Trzech Rzek”.
Szlak rozpoczyna się w miejscowości Sątoczno przy moście na rzece Sajna, za kościołem, a kończy na stanicy Stopki (rzeka Łyna), cała trasa liczy 22km (trasa średnio trudna, ok.8 godz.).

Dla rodzin z dziećmi proponujemy skróconą wersję trasy do miejscowości Sępopol. Po 7,5 km jest dogodny przystanek na stanicy wodnej Grodzisko Staropruskie w Prętławkach, gdzie można odpocząć i zapoznać się historią tego miejsca, stąd już zostało nieco ponad 4 km do Sępopola. Trasa łatwa, rodzinna, 11,7 km, ok.3,5 godz.

S1790037Dla użytkowników zaawansowanych proponujemy trasy:
Łankiejmy-Sątoczno na rzece Sajna (trasa bardzo trudna, 10-12 godz.),
Parys-Sątoczno (trasa trudna, 10-12 godz.),
Marłuty-Sątoczno (trasa łatwa, ok 5-6 godz.).

Stowarzyszenie posiada 6 (2-osobowych) kajaków. Wypożyczamy je w cenie 20 zł za kajak (opłata w formie darowizny na cele statutowe stowarzyszenia).
Koszty transportu do uzgodnienia.
kontakt: 798-999-576 (Marek)

Zapraszamy na kajakowo-rowerową wycieczkę doliną Gubra

DSC_2272 (2)Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Regionu „Dolina Gubra” serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na kajakowo-rowerową wycieczkę doliną Gubra, która odbędzie się w sobotę 27 maja 2017 roku.

Obie grupy (kajakowa i rowerowa) wystartują ze stanicy w Stawnicy o godz.11:00, przy grodzisku w Prętławkach częstujemy kiełbaskami z ogniska, ok. godz. 15:00 kończymy wycieczkę w Sępopolu.

Osoby chętne do wzięcia udziału w wycieczce prosimy o zgłaszanie na adres biuro@dolinagubra.pl telefonicznie lub sms 660 498 695 (Magda Adamowicz) do 21 maja.

Liczba kajaków ograniczona.

Serdecznie zapraszamy!

baner korszeZadanie dofinansowane jest ze środków Gminy Korsze.

Spływ kajakowy Gubrem – przygotowania

Stowarzyszenie „Dolina Gubra” rozpoczęło przygotowania do organizacji spływu kajakowego rzeką Guber, który w tym roku będzie związany ze stworzeniem historycznego szlaku „W Krainie Trzech Rzek” (Sajny, Gubra i Łyny). Termin imprezy 11 czerwca 2016.

Trwają prace nad zbudowaniem przystanków z dogodnym miejscem wodowania kajaków. Szlak zostanie oznakowany tabliczkami informacyjnymi, sporządzona będzie mapa trasy oraz folder promocyjny.

W wydarzeniu planujemy udział 20 par uczestników.

Zgłoszenia na spływ będziemy przyjmować do 7 czerwca 2016 na maila stowarzyszenia biuro@dolinagubra.pl

Zadanie jest współfinansowane ze środków Gminy Korsze.
baner korsze

 

Spływy kajakowe szlakiem Gubra

Obraz 044

Stowarzyszenie „Dolina Gubra”, mając na uwadze rozwój turystyki regionu, od 2012 roku organizuje spływy kajakowe rzeką Guber. Co roku od maja do jesieni nasze kajaki wypływają na rzekę z miłośnikami wioślarstwa i uroków rzeki dającej ukojenie i wypoczynek. Nasze wycieczki zaczynamy zwykle w Prośnie – specjalnie w tym celu stowarzyszenie z pomocą mieszkańców i harcerzy zbudowało tymczasową przystań wodną z miejscem wygodnego wodowania kajaków. Alternatywnym miejscem startu jest rzeka Sajna w pobliskiej Stawnicy. Sajną w kilka minut dopływamy do Gubra. Przepływamy koło miejscowości Suliki, Prętławki aż do Sępopola, tam Guber wpada do Łyny.
Trasa przebiega przez tajemnicze lasy, dzikie łąki i pastwiska. Na trasie Gubra zobaczyć można między innymi dzikie kaczki, żurawie, bociany oraz przy odrobinie szczęścia bobra i orła bielika. Rzeka ma urozmaiconą linię brzegową, miejscami piaszczystą i stromą, miejscami łagodną porośniętą trawą lub trzcinami.
Po pokonaniu tamy w Sępopolu, dla wprawionych kajakarzy, polecamy dalszy spływ rzeką Łyną, która doprowadzi aż do granicy państwa.

baner korszeCykliczne Majowe spływy Gubrem są współfinansowane z budżetu gminy Korsze.
W IV Spływie Doliną Gubra uczestniczyło 30 osób. Część uczestników miało przyjemność popłynąć nowymi kajakami Stowarzyszenia (zakup sprzętu współfinansowany ze środków UE) resztę kajaków dopożyczyliśmy. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby spływ był zarówno atrakcyjny jak i bezpieczny, wszystkie osoby były ubezpieczone i ubrane w kamizelki asekuracyjne.

W dolinie rzeki Guber drzemie duży potencjał. Historia tego obszaru aż prosi się o wyeksponowanie. Na naszym odcinku rzeki był zamek krzyżacki w Sątocznie, są ruiny pałacu w Prośnie z parkiem krajobrazowym, wzniesienie zw. „Książęcą Górą” po grodzisku staropruskim w Prętławkach, cmentarze wojenne, Pomniki Pamięci i wiele innych niezbadanych jeszcze tajemniczych miejsc.

Obraz 109Stowarzyszenie zamierza wypromować ten szlak, liczymy na współpracę z władzami Gminy Korsze i Sępopol. Najważniejsze jest zorganizowanie bezpiecznego miejsca wodowania i postoju kajaków – kładki, łagodne podejścia do rzeki, tablice informacyjne zarówno o szlaku jak i okolicznych atrakcjach turystycznych, makiety rekonstrukcyjne obiektów czy bezpieczne miejsca odpoczynku dla pływających rodzin z dziećmi.

Bardzo często słyszymy, że szlak Gubrem śmiało konkurować może z innymi np. szlakiem Krutyni, z pewnością więcej tu spokoju, ciszy, tu naprawdę można odczuć piękno dzikiej przyrody, poczuć się gościem w królestwie ptaków i zwierząt, dać prowadzić się nurtowi rzeki. Tutaj czas inaczej płynie i pozwala nabrać dystansu do wielkomiejskiego pędu.

Obecnie Stowarzyszenie zakończyło sezon spływów kajakowych. Kolejny sezon rozpoczniemy w maju cyklem wycieczek powiązanych z obchodami 690 lecia Sątoczna.

Magda Adamowicz

Wielki Dzień Pszczół w „Dolinie Gubra”

pszczolabStowarzyszenie „Dolina Gubra” przyłączyło się do akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.
Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół zorganizowaliśmy spotkanie, podczas którego zwiedziliśmy pasiekę w Studzieńcu, oglądaliśmy filmy edukacyjne o pszczołowatych i wspólnie budowaliśmy domki dla owadów zapylających.

Obraz 132 Continue reading

8 sierpnia – Wielki Dzień Pszczół

pszczolabStowarzyszenie „Dolina Gubra” przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Ostatnio na całym świecie obserwuje się niepokojące zjawisko spadku liczebności pszczół dziko żyjących, a także wymierania całych rodzin hodowanych pszczół. Według szacunków ekspertów, w Polsce co sekundę umiera aż 105 pszczół miodnych!

Wielki Dzień Pszczół 8 sierpnia powstał, aby przypominać o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w całym środowisku oraz o tym, że są zagrożone wyginięciem. W ramach 5. edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” wszyscy Przyjaciele Pszczół mogą przyłączyć się do działań przypominających o tym, jak wyjątkowe i niezastąpione dla całego środowiska są owady pszczołowate.

źródło: http://www.pomagamypszczolom.pl/

MaA

III Majowy Spływ Doliną Gubra

31 maja 2014r. odbył się trzeci, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Dolina Gubra”, spływ kajakowy trasą Prosna-Stopki.
DSC_2271DSC_2252

Spotkanie rozpoczęliśmy na „Zielonej Przystani” w Prośnie, gdzie uczestnicy spływu zapoznali sie z regulaminem, otrzymali mapki trasy, podpisali listy obecności i zostali obdarowani uroczymi, kolorowymi parasolkami chroniącymi od słońca. Start przebiegł niezwykle sprawnie, pierwsze kajaki dopłynęły do Sępopola w niespełna 2 godziny, tam czekał na nich słodki poczęstunek dodający energii do dalszej drogi. Kolejny etap – Łyną do Stopek – to już ok.3 godziny wiosłowania. Odtąd wycieczkę asekurowała ekipa Straży Pożarnej z Sępopola. Na miejscu przygotowaliśmy piknik z grillem, przy którym uczestnicy wycieczki biesiadowali do późnego wieczora. Dla urozmaicenia zorganizowaliśmy regaty wioślarskie z atrakcyjnymi nagrodami, upominek dostała również najmłodsza uczestniczka spływu.
irena_III splywirena3splyw

W III Spływie Doliną Gubra uczestniczyło 50 osób. Zaproszenie nasze przyjął leśniczy Nadleśnictwa Srokowo pan Krzysztof Dzióbek z żoną.
Część uczestników miało przyjemność popłynąć nowymi kajakami Stowarzyszenia (zakup sprzętu współfinansowany ze środków UE) resztę kajaków dopożyczyliśmy. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby spływ był zarówno atrakcyjny jak i bezpieczny, wszystkie osoby były ubezpieczone i ubrane w kamizelki asekuracyjne.

III Spływ Doliną Gubra jest wydarzeniem promującym walory przyrodnicze rzeki Guber i Łyna, a przede wszystkim uprawianie kajakarstwa jako aktywnego spędzania czasu. Spływy cieszą się dużym zainteresowaniem, w zeszłym roku zorganizowaliśmy prawie 40 wycieczek. Aktualnie kilka terminów jest już zarezerwowanych. Chętne osoby prosimy o zgłoszenia na adres biuro@dolinagubra.pl lub pod tel.608 669 916 w godzinach wieczornych.

baner korszeWydarzenie było współfinansowane ze środków Gminy Korsze.

MaA

Kiermasz Wielkanocny 2014

W imieniu Skautów z „Doliny Gubra” chcemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom, które zechciały wspomóc naszą młodzież w zbieraniu datków na potrzeby drużyny.

DSC_1338DSC_1165Podobnie jak w zeszłym roku szefową akcji była Ula Czeczeniuk, która od kilku tygodni przygotowywała materiały do produkcji palm, ozdób i stroików wielkanocnych. Skauci pomogli ozdabiać stroiki i pieczone przez panią Ulę babeczki do koszyczków ze święconką.

Dziękujemy osobom, które pomogły nam w zebraniu potrzebnych materiałów do produkcji ozdób na kiermasz:

  • pani Danucie Noga za ofiarowanie pięknych koszyczków na kiermasz;
  • pani Irenie Kłos za podarowanie roślin do zdobienia stroików i palm;
  • pani Irenie Stróg wraz z rodziną za pomoc w zrobieniu wielu przepięknych palm.

DSC_1348

DSC_1161

DSC_0367MaA